• SŁUŻBA PRZYGOTOWAWCZA JUŻ WKRÓTCE :)

          • 16 maja nasi absolwenci Oddziału Przygotowania Wojskowego odebrali decyzje o skróconej służbie przygotowawczej. Ponad dwudziestu kadetów na początku czerwca odbędzie skróconą, 12 dniową służbę przygotowawczą, która zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej.

            Skrócona służba przygotowawcza jeden z przywilejów uczniów Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Oprócz niej kadeci otrzymują dodatkowe punkty podczas rekrutacji na studia wojskowej oraz mają pierwszeństwo podczas przyjęcia do służb mundurowych, ponieważ przez okres 4 lat pobytu w liceum na lekcji przygotowania wojskowego realizują około 200 godzin szkolenia, m.in. obsługi broni, musztry, topografii, taktyki czy pomocy przedmedycznej.

            mgr Krystyna Zawadzka

            https://www.facebook.com/WCR.Lidzbark.Warminski/videos/463037216253515

        • TRZYDNIOWY OBÓZ KLASY 2 B LO
          • TRZYDNIOWY OBÓZ KLASY 2 B LO

          • Wyjazd klasy 2b LO na obóz do Sopotu był niezwykłą przygodą, pełną emocji i niezapomnianych chwil.

            Po przyjeździe do naszych domków letniskowych, od razu poczuliśmy się jak na wakacjach. Rozpakowaliśmy się i od razu wyruszyliśmy na plażę, gdzie spędziliśmy wieczór. Następnego dnia czekały nas różnorodne atrakcje. Wybraliśmy się na wycieczkę do Gdańska, gdzie spacerowaliśmy uliczkami Starego Miasta. Potem udaliśmy się do escape roomu w Sopocie. Od początku atmosfera była niesamowicie ekscytująca. To doświadczenie przyniosło nam dużo frajdy i emocji. Były chwile grozy, napięcia i śmiechu. Wieczorem odwiedziliśmy sopockie molo, gdzie podziwialiśmy widoki i delektowaliśmy się smakołykami w lokalnych kawiarniach.

            Trzeciego dnia pojechaliśmy do Gdyni. Skwer Kościuszki okazał się idealnym miejscem do odpoczynku i relaksu. Ostatecznie, trzy dni spędzone w Trójmieście były nie tylko okazją do zwiedzania i zabawy, ale także do budowania więzi i wspomnień, które pozostaną z nami na zawsze.

            mgr Agnieszka Trojan-Januszko

        • HIGIENA CYFROWA
          • HIGIENA CYFROWA

          • 15.05.2023 r. uczniowie klas 2 BS, 1 a i b LO wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez p. Idę Dębską. Tematem przewodnim była szeroko rozumiana higiena cyfrowa, ale nie zabrakło treści związanych z cyberbezpieczeństwem.

            Niekontrolowany czas spędzany przed ekranem telefonu czy komputera nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Tym cenniejsze są zajęcia, które uczą konstruktywnych technik radzenia sobie z pokusą sięgania po m.in. smartfon. Co więcej uczniowie mieli okazję popracować w grupach a to z kolei miało pozytywny wpływ na wzajemne relacje.

            Szczególne podziękowania dla p. Romana Petreckiego, dzięki któremu mogliśmy skorzystać ze wspomnianych zajęć.

            mgr Anna Sławińska

        • ZAJĘCIA Z ŻOŁNIERZAMI Z 9 WARMIŃSKIEGO PUŁKU ROZPOZNAWCZEGO
          • ZAJĘCIA Z ŻOŁNIERZAMI Z 9 WARMIŃSKIEGO PUŁKU ROZPOZNAWCZEGO

          • 15 maja kadeci Oddziałów Przygotowania Wojskowego odbyli kolejne zajęcia praktyczne prowadzone pod okiem  żołnierzy z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego. Tematyką zajęć była musztra zespołowa, budowa broni oraz zakładanie stazy i ewakuacja rannego z pola walki.

            mgr Krystyna Zawadzka

        • POKAŻ NAM JĘZYK - kolejna edycja już wkrótce !
          • POKAŻ NAM JĘZYK - kolejna edycja już wkrótce !

          • Zapraszamy do wzięcia udziału w corocznym konkursie językowym "Pokaż nam język". Do wygrania atrakcyjne nagrody, piękne oceny, a przede wszystkim satysfakcja!

            mgr Edyta Kanclerz-Szulc mgr Aleksandra Maluchnik mgr Anna Sławińska mgr Paulina Sadowska

        • MATURALNE ZMAGANIA NASZYCH UCZNIÓW
          • MATURALNE ZMAGANIA NASZYCH UCZNIÓW

          • Od egzaminu pisemnego z języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne egzaminy maturalne. Ponad trzydziestu uczniów naszej szkoły zmierzyło się z arkuszem składającym się z trzech części.

            W pierwszej części arkusza pytania odnosiły się m.in. do tekstów "Zarządzanie czasem" Richarda Luecke czy "Masz wrażenie, że czas płynie za szybko?" Hanny Gadomskiej, w drugiej pytania sprawdzały rozumienie m.in. "Pieśni o Rolandzie" i "Trenu X" Jana Kochanowskiego.

            Drugi arkusz, stanowiący trzecią część matury, obejmował napisanie wypracowania. Do wyboru były dwa tematy: "Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" oraz " Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?".

            W swoich pracach musieli powołać się na: wybraną lekturę obowiązkową (utwór epicki albo dramatyczny), inny utwór literacki (mógł to być również utwór poetycki), wybrane konteksty.

            Przed maturzystami kolejne egzaminy z matematyki, języka obcego i przedmiotów dodatkowych. Tegoroczne matury potrwają do 25 maja.

            Drodzy maturzyści życzymy Wam jasnego i otwartego umysłu, lekkiego pióra, kreatywnego wykorzystania wiedzy i umiejętności, które nabyliście w szkole! Ale przede wszystkim życzymy Wam wiary w siebie :)

            mgr Krystyna Zawadzka

        • 3 MAJA
          • 3 MAJA

          • 3 maja po raz kolejny będziemy obchodzić rocznicę upamiętniającą przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji. Autorami Konstytucji 3 Maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Adam Stanisław Krasiński. Konstytucja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni.

            W szkole z tej okazji odbył się konkurs wiedzy o konstytucji 3 Maja.

            Wszystkie klasy wyłoniły swoich przedstawicieli, którzy zmierzyli się z testem zamkniętej odpowiedzi. Największą wiedzą wykazali się uczniowie klasy II A LO OPW w składzie: Alan Pawłowski, Kacper Gwoździkowski i Krzysztof Lipkiewicz zajmując I miejsce.

            Na drugim miejscu znaleźli się: Kacper Lipkiewicz i Kewin Worobiec z klasy III B LO.

            Przedstawiciele klasy III A LO OPW: Emilia Stępniak, Roksana Szafranowicz i Paweł Winiarczyk zajęli miejsce III.

            Na miejscu IV znalazła się klasa II B LO i I A LO OPW. Miejsce V zajęła klasa I B LO.

            Wszystkim zawodnikom serdecznie gratuluję ! Dziękuję za udział w konkursie.

            mgr Dorota Kalinowska

        • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS IV LO
          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS IV LO

          • 26 kwietnia dla trzydziestu dziewięciu uczniów klas IV LO był ostatnim dniem w szkole. Podczas uroczystego apelu pożegnano kadetów Oddziału Przygotowania Wojskowego oraz uczniów liceum ogólnokształcącego o profilu ogólnym. W uroczystości udział wzięli m.in. przedstawiciele służb mundurowych, nauczyciele oraz rodzice.

            Apel był okazją do podziękowań za 4 - letnią pracę oraz przyznania nagród i wyróżnień.

            Pani dyrektor Dorota Lipkiewicz wręczyła świadectwa z wyróżnieniem uczniowi Maciejowi Kraftowi i Oliwii Nakrewicz. Nagrody za dobre wyniki w nauce otrzymali: Dawid Becz, Dawid  Tarka, Daria Ruczyńska i Karolina Sosnowska.

            Wyróżniono uczniów za osiągnięcia sportowe, wśród których znaleźli się: Dawid Tarka, Maciej Kraft, Kornel Kruk oraz Kacper Samsel.

            Podkreślono wkład pracy wolontariuszy: Patryka Gałana, Joanny Baran, Michała Labaka, Jakuba Miechowicza, Kacpra Samsela,  Nikoli Gałuszki, Aleksandry Bednarz, Aleksandry Grzegorczyk, Adama Topy, Pauliny Głowinki oraz  Oliwii Nakrewicz.

            Za pracę w Samorządzie Szkolnym nagrodzono: Macieja Krafta, Huberta Łazurkiewicza, Alana Wojszkuna i Dawida Tarkę.

            Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu z siedzibą w Bartoszycach nagrodziła Macieja Krafta za wyróżniające wyniki w nauce, a nagrodę wręczyła prodziekan wydziału nauk społecznych p. Agnieszka Maciejewska.

            Major Paweł Krzymowski, zastępca szefa WCR w Lidzbarku Warmińskim wręczył statuetki kadetom Oddziału Przygotowania Wojskowego  - "Wzorowy Kadet" dla Macieja Krafta, "Sprawny jak żołnierz" Kornelowi Krukowi i Jakubowi Młyńskiemu.

            Zastępca wójta gminy Górowo Iławeckie p. Krzysztof Baran wręczył nagrodę Patrykowi Gałanowi za działalność ratowniczą i szoleniową w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamińsku.

            Uczniom: Maciejowi Kraftowi, Dawidowi Tarce, Patrykowi Gałanowi i Oliwii Nakrewicz wręczono listy polecające.

            Apel był również okazją, aby podziękować rodzicom za czteroletnie zaangażowanie i pomoc na rzecz szkoły i klasy.

            Teraz przed absolwentami egzaminy maturalne, które rozpoczną się 7 maja. Życzymy powodzenia :)

            mgr Krystyna Zawadzka

        • ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM
          • ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

          • 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim- największego zbrojnego zrywu żydów podczas II wojny światowej.

            Tego dnia muzeum historii żydów polskich POLIN organizuję corocznie akcję społeczno- edukacyjną żonkile. Dlaczego żonkile? Ostatni przywódca żydowskiej organizacji bojowej Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 r. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło, które łączy pamięć i podkreśla siłę wspólnoty i znaczenie solidarności.

            U nas w szkole także obchodziliśmy te święto. Uczniowie wykonali żonkile, które zostały rozdane pozostałym uczniom, a na lekcji historii  przedstawili  krótką historię dotyczącą akcji żonkil.

            Urszula Gruźlińska, Milena Rybak, Roksana Szafranowicz - uczennice klasy III A LO OPW

        • TWOJA KREW RATUJE INNYM ŻYCIE :)
          • TWOJA KREW RATUJE INNYM ŻYCIE :)

          • 22 kwietnia, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi, wolontariusze naszej szkoły postanowili uczcić ten dzień w wyjątkowy sposób. Zamiast tradycyjnych działań ekologicznych, takich jak sprzątanie czy tworzenie gazetek, wspólnie z Urzędem Miasta zorganizowali akcję krwiodawstwa oraz rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

            Spośród 15 chętnych, 12 osób oddało krew, a aż 16 zarejestrowało się w bazie DKMS. Działanie to ma ogromne znaczenie, ponieważ każda minuta poświęcona na oddanie krwi czy rejestrację może przekształcić się w lata życia dla osób potrzebujących transplantacji. To piękny gest solidarności i przypomnienie, że nasza planeta to wspólny dom, a jej mieszkańcy powinni się nawzajem wspierać.

            Dziękuję Wam za zaangażowanie i wsparcie akcji.

            mgr Gabriela Szymuś

        • POMOŻESZ, BO MOŻESZ :)
          • POMOŻESZ, BO MOŻESZ :)

          • Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w poniedziałkowej akcji krwiodawstwa i DKMS organizowanej przez nasze Szkolne Koło Wolontariuszy i Urząd Miasta w Górowie Iławeckim.

            Jeśli masz skończone 18 lat to zarejestruj się w DKMS, a może chcesz oddać krew ?

            Wykonaj ten dobry gest, może właśnie Ty pomożesz uratować życie. Pomożesz, bo możesz..... Masz to w genach :)

            mgr Gabriela Szymuś

             

        • ZAJĘCIA W 9 PUŁKU ROZPOZNAWCZYM
          • ZAJĘCIA W 9 PUŁKU ROZPOZNAWCZYM

          • Dzisiejsze zajęcia z przygotowania wojskowego odbyły się po raz kolejny na terenie patronackiej jednostki wojskowej - 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego.

            Kadeci  Oddziału Przygotowania Wojskowego z klasy II i III realizowali zajęcia z pomocy przedmedycznej, rzutu granatem, przyjmowania postaw strzeleckich oraz topografii.

            Dziękujemy cz. p.o. dowódcy ppłk Wojciechowi  Budziszowi za możliwość przebywania na terenie jednostki oraz prowadzącym zajęcia żołnierzom, którzy z dużym zaangażowaniem poprowadzili dzisiejsze zajęcia.

            mgr Krystyna Zawadzka

        • CO ROBISZ Z POMYSŁEM – czyli jak rozwijać siebie i swój świat?
          • CO ROBISZ Z POMYSŁEM – czyli jak rozwijać siebie i swój świat?

          • 15.04.2024 r. uczniowie klas 3 a i b Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w niezwykle kreatywnych zajęciach prowadzonych przez p. Barbarę Knifkę z PCRE w Bartoszycach.

            Inspiracją lekcji była książka „Co robisz z pomysłem?” – opowiadająca historię o kreatywności, wierze w siebie, odwadze i poczuciu własnej wartości. Ciekawe podejście do tematu, poparte ćwiczeniami i dyskusją przypadło do gustu naszym uczniom pozostawiając ich z niejedną refleksją na przyszłość.

            mgr Anna Sławińska

        • DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR KATYŃSKICH W BARTOSZYCACH
          • DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR KATYŃSKICH W BARTOSZYCACH

          • 11 kwietnia na skwerze przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego uroczyście złożono wieńce i kwiaty pod dębem pamięci posadzonym dla uhonorowania majora Mariana Wiszniewskiego zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Charkowie 1940 r.

            W ten sposób uczczono uroczyście  Dzień Pamięci Ofiar Katyńskich, w których udział wzięli władze samorządowe, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta, m.in. Zastępca Burmistrza Miasta Bartoszyce Krzysztof Hećman, Przewodniczący Rady Miasta Bartoszyce Stanisław Dubicki, Radny Rady Miejskiej Witold Darski i Komendant Straży Miejskiej Jerzy Szostak.

            Naszą szkołę reprezentowała p. Dyrektor Dorota Lipkiewicz oraz Krzysztof Lipkiewicz, Alicja Sienkiewicz i Wiktoria Szniggenberg, poczet sztandarowy naszej szkoły.

            mgr Krystyna Zawadzka

            zdjęcia ze strony UM Bartoszyce

        • DZIEŃ OTWARTY UWM i wyjazd integracyjny klasy I B LO
          • DZIEŃ OTWARTY UWM i wyjazd integracyjny klasy I B LO

          • 11.04.2024 r. obfitował w moc atrakcji. Uczniowie z klas licealnych pod opieką p. Elżbiety Gottuk i Anny Sławińskiej udali się na dzień otwarty Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. Poza licznymi stanowiskami na których prezentowane były wydziały uczelni oraz koła zainteresowań zaplanowano spotkania z Dorotą Wellman i Wojciechem Drewniakiem. Obie wspomniane postaci to nietuzinkowe osobowości, które swoją charyzmą umiejętnie zaciekawiły wszystkich zebranych poruszanymi tematami.

            Słuchaliśmy o pracy dziennikarza od p. Wellman – bez ogródek, w niezwykle przystępny sposób opowiedziane historie fascynowały, inspirowały i motywowały jednocześnie. P. Drewniak w równie ciekawy sposób odniósł się do naukowych pomyłek, które w historii świata odbiły się głośnym echem. Ten wyjazd z pewnością nie tylko dostarczył naszym uczniom nowych doświadczeń ale także był doskonałą okazją do przemyślenia i podjęcia decyzji co do swojej przyszłej drogi zawodowej.

            Klasa IB LO także nie mogła narzekać na nudę. Wraz ze swoją wychowawczynią p. Pauliną Sadowską odbyli wartościową lekcję integracji zacieśniając więzi na wspólnym seansie w olsztyńskim kinie.

            mgr Anna Sławińska

        • 13 KWIETNIA - DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
          • 13 KWIETNIA - DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

          • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętnia blisko 22 tysiące polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach, zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940 roku w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit.

            Obchodzony jest 13 kwietnia - tego dnia w 1943 roku o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów, zamordowanych przez NKWD trzy lata wcześniej.

            mgr Krystyna Zawadzka

        • STRES PRZEDEGZAMINACYJNY
          • STRES PRZEDEGZAMINACYJNY

          • Egzaminy zbliżają się wielkimi krokami a wraz z nimi stopniowo pojawia się stres. Czym jest i jak sobie z nim poradzić? Na te i wiele innych pytań poznali dziś odpowiedzi uczniowie naszych klas 4 Liceum Ogólnokształcącego i 3 klasa Branżowej Szkoły I Stopnia.

            Zajęcia poprowadziła p. Barbara Zegler z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji z Bartoszyc. Serdecznie dziękujemy za cenne rady, z pewnością się przydadzą, a uczniom, których czekają niebawem egzaminy. Życzymy powodzenia – trzymamy za Was kciuki!

            mgr Anna Sławińska

        • KUCHNIA FUSION NA ANGIELSKIM
          • KUCHNIA FUSION NA ANGIELSKIM

          • Zainspirowani food truckami u p. Maluchnik, postanowiliśmy również poeksperymentować z jedzeniem, przy okazji ucząc się nowych słówek. Uczniowie 2B przygotowali różne konkurencje związane z rozpoznawaniem smaków lub nazw produktów. Ale nam szczególnie spodobał się „juice pong” , gdzie, po trafieniu do kubeczka, przeciwnik był zobligowany do wypicia tajemniczego napoju znajdującego się pod trafionym numeremBon appetit!

            mgr Paulina Sadowska

        • SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI ZAKŁADU KARNEGO
          • SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI ZAKŁADU KARNEGO

          • Dziś, nasi uczniowie klas maturalnych mieli okazję i możliwość spotkania z funkcjonariuszami Służby Więziennej. Poznali specyfikę pracy, etapy rekrutacji, a także uzyskali informację o aktualnym uposażeniu dla początkującego funkcjonariusza.

            Wykład wzbudził zainteresowanie, tym bardziej, że za moment czas na ważne życiowe decyzje i pierwsze kroki w poszukiwaniu swojej zawodowej ścieżki.

            mgr Anna Sławińska