• ZAPRASZAMY MATURZYSTÓW
     • ZAPRASZAMY MATURZYSTÓW

     • Wielka Lekcja Matematyki z Nauczycielem Roku - Dariuszem Kulmą.

      Nowa Wielka Lekcja Matematyki już 2 marca o 20.15!

      Udział w spotkaniu LIVE jest bezpłatny.Każdy maturzysta jest zaproszony ;)

      Szczegóły poniżej.

    • SOLIDARNI Z UKRAINĄ
     • SOLIDARNI Z UKRAINĄ

     • Na znak solidarności z Ukrainą  wzięliśmy udział w manifestacji, która odbyła się dzisiaj, 25 lutego 2022 r. pod miejskim ratuszem.

    • TŁUSTY CZWARTEK
     • TŁUSTY CZWARTEK

     • Dnia 24 lutego (czwartek), odbył się Tłusty Czwartek. W tym dniu wolontariusze sprzedawali pączki, które zwalniały z odpytywania z lekcji. Również z tej okazji przewodniczący i zastępca samorządu uczniowskiego oraz przewodnicząca wolontariatu, rozdali wszystkim z naszej szkoły pączki. Mamy nadzieję, że Wam smakowały  :)

      ucz. Julia Baran

    • SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ
     • SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ

     • 23 lutego 2022r. przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lidzbarku Warmińskim kpt. Andrzej Panasiuk spotkał się z kadetami Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych oraz uczniami klas III LO. Kapitan zapoznał uczniów z formami służby wojskowej oraz drogą jaką trzeba przejść, aby zostać żołnierzem zawodowym.

      Ponadto kadeci uzyskali informację o rodzajach służby kandydackiej w szkołach podoficerskich i oficerskich. Uczniom przypomniano także o przywilejach na jakie mogą liczyć po ukończeniu nauki w Certyfikowanych Wojskowych Klasach Mundurowych - skrócona służba przygotowawcza (12 dni) oraz dodatkowe punkty przy rekrutacji na uczelnie wyższe (9pkt).

      mgr Krystyna Zawadzka

    • DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ
     • DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

     • W 2001 r. ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o ustanowieniu 23 lutego jako DNIA WALKI Z DEPRESJĄ.  Jego celem jest edukowanie na temat choroby jaką jest depresja. Może ona dotknąć każdego z nas niezależnie od płci, wieku, rasy czy pochodzenia. Depresja to nadal choroba wstydliwa, powodująca blokadę i nieuzasadnione opory przed zwróceniem się o pomoc do specjalisty lub podjęciem leczenia.

      Ogrom publikacji nie tylko w zasobach sieciowych ale także w literaturze pozwala lepiej zrozumieć tą chorobę, pokazuje sposoby zapobiegania jej, pomocy chorym.

      Zachęcam do odwiedzenia strony poświęconej tematowi dzisiejszego dnia, gdzie każdy (zarówno rodzic, uczeń jak i nauczyciel) znajdzie odpowiedzi na nurtujące pytania i będzie miał okazję poszerzyć swoją wiedzę: https://forumprzeciwdepresji.pl/

      Pomocy można szukać także pod specjalnymi numerami telefonów:

      22 594 91 00 - ANTYDEPRESYJNY TELEFON FORUM PRZECIW DEPRESJI środy-czwartki 17:00-19:00 bezpłatne porady udzielane przez psychiatrę. Nie trzeba podawać żadnych danych osobowych.

      22 484 88 01- ANTYDEPRESYJNY TELEFON ZAUFANIA ITAKA poniedziałek, czwartek 17 :00 – 20:00

      116 111 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – czynny całą dobę (24h).
      116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych.
      Czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych!), w godzinach 14.00-22.00.
      800 12 12 12 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka.
      Aktywny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15 – 20:00.
      Pod ten numer mogą również dzwonić osoby dorosłe aby zgłosić problemy dzieci.
      800 100 100 - Bezpłatny telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci.
      Aktywny od Poniedziałku do Piątku w godzinach 12:00 – 15:00.

      801 800 967 - Infolinia dla wychowawcy – pierwszy ogólnopolski telefon zaufania dla nauczycieli

                                                   mgr Anna Sławińska

       

    • ZAWODY STRZELECKIE W ORNECIE
     • ZAWODY STRZELECKIE W ORNECIE

     • 20 lutego 2022 r. w Ornecie odbyły się zawody strzeleckie z broni pneumatycznej w nietypowej konkurencji, która polegała na oddaniu 20 strzałów do dwóch tarcz z odległości 20 m z postawy siedzącej.

      W kategorii młodzież naszą szkołę reprezentowali: Kamil Rydzewski, Jakub Szafran, Zuzanna Śliwińska, Emilia Świetlikowska, Adam Turowski, Jakub Bator, Wiktoria Janczewska i Maja Kraft.

      Bardzo dobrze spisał się uczeń klasy I B LO Kamil Rydzewski, który zajął I miejsce, tuż za nim znaleźli się Jakub Szafran z klasy III A LO CWKM i Zuzanna Śliwińska z klasy I B LO zajmując II i III miejsce w swojej kategorii.

      W kategorii senior udział wzięli przyjaciele naszej szkoły p. Emilia Łomecka i p. Józef Widun.

      Dziękuję organizatorom zawodów: p. Mirosławowi Bilińskiemu, p. Mirosławowi Kurendzie i p. Waldemarowi Olendrowi za profesjonalną obsługę zawodów oraz możliwość nabywania doświadczenia przez młodych zawodników strzelectwa sportowego.

      mgr Wojciech Kraft

    • PODSUMOWANIE TYGODNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU
     • PODSUMOWANIE TYGODNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU

     • Za nami tydzień poświęcony zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem w sieci. Zakończyliśmy go organizując spotkanie (oczywiście online) będące zwieńczeniem naszego przedsięwzięcia.

      W ramach przypomnienia najistotniejszych informacji zostało zaprezentowanych i jednocześnie obalonych 5 najpopularniejszych mitów związanych z bezpieczeństwem w Internecie. Uczestnicy naszego „meet’a” już wiedzą, czy to prawda, że otwierając wiadomości od znajomych mogą się czuć bezpiecznie lub czy antywirus zapewnia nam 100% ochronę przed atakami sieciowymi? W naszym wprowadzeniu nie zapomnieliśmy odnieść się do aktualnej sytuacji w naszym kraju i na świecie związanej z cyberbezpieczeństwem (w Polsce od 15 lutego 2022 r. od godz. 23:59 do 28 lutego 2022 r. do godz. 23:59 obowiązuje stopień alarmowy ALFA – CRP).

      Na koniec obecni uczniowie, nauczyciele i rodzice otrzymali link do quizu – będącego nie tylko testem wiedzy o bezpieczeństwie w sieci ale także sposobem na jej poszerzenie (po każdym pytaniu znajdowała się notatka, informacja lub ciekawostka o poruszanym zagadnieniu). Emocji było co niemiara! Poprawność testu wśród rozwiązujących wyniosła 81%. To wspaniały wynik i świadczy o dużej wiedzy osób biorących udział w zmaganiach. Wiele osób może się też pochwalić 100% poprawnością udzielonych odpowiedzi. Najszybsi jednak okazali się: Marek Zimoń, Jakub Szafran i Jakub Bator. Wielkie brawa należą się wszystkim uczestnikom spotkania!.

      Dziękujemy i obiecujemy, że to nie było nasze ostatnie słowo w kwestii bezpieczeństwa w sieci 😊.

      P.S. Co ciekawe w trakcie niemal całego spotkania próbowały dołączyć nieznane osoby (nie były przyjmowane) więc można powiedzieć, że na żywo odbywał się atak naruszający nasze bezpieczeństwo. Na szczęście mieliśmy narzędzie pozwalające nam nie dopuścić tych „dziwnych” kont do uczestnictwa w naszym spotkaniu (na dowód załączamy zdjęcia).

      Warto pamiętać, że bezpieczeństwo w sieci w dużej mierze zależy od nas samych!

      mgr Kamila Gołębikowska, mgr Anna Sławińska

    • TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W NASZEJ SZKOLE
     • TYDZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU W NASZEJ SZKOLE

     • Wspólnie z p. pedagog zaplanowałyśmy Tydzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole. Upłynie on pod hasłem rozmów o cyberbezpieczeństwie, uważności w sieci oraz wykorzystaniu Internetu w najbardziej efektywny sposób.

      Lekcje informatyki w tym czasie będą okazją do porozmawiania o niebezpieczeństwach czyhających w sieci i sposobach zapobiegania im. Dzięki materiałom udostępnionym przez SIS - Sekcję Informatyki Szkolnej nasi uczniowie nauczą się słownika bezpiecznego Internetu dzięki m.in. rozwiązywaniu zagadek w wirtualnych escaperoomach. Przygotowane gry pozwolą na poznanie wielu pojęć (wśród nich pojawią się np.: troll, phishing, certyfikat bezpieczeństwa SSL). Zgłębienie tematu cyberbezpieczeństwa umożliwi uczniom samodzielną ocenę czy kiedykolwiek zostali  dotknięci cyberprzemocą lub nieświadomie stali się jej sprawcami.

      Dodatkowo w tych rozgrywkach udostępnimy materiały sprawdzające znajomość prawa autorskiego (bardzo ważne pojęcie w kontekście korzystania z zasobów sieciowych) oraz spis graficznych oznaczeń, które znajdują na grach internetowych i komputerowych. Nauczyciele również aktywnie włączą się w poruszaną tematykę i wezmą udział w webinarze pt. „Cyber(nie)bezpieczeństwa w edukacji” – dotyczył on będzie kwestii bezpieczeństwa aplikacji TikTok (bardzo popularnej wśród młodzieży) oraz zdalnej edukacji. Podsumowaniem całego tygodnia zajęć będzie quiz wiedzy przeprowadzony zarówno wśród uczniów, nauczycieli jak i rodziców dotyczący znajomości zagadnienia bezpieczeństwa w Internecie.

      A już dziś w galerii kilka fotek z podróżowania po escaperoomach…

      mgr Kamila Gołębikowska