• KONKURS O KATYNIU

• Zbrodnia katyńska to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii polskiego narodu. Pamięć o skrycie zamordowanych, oficerach Wojska Polskiego, ale także urzędnikach czy nauczycielach, jest naszym wspólnym zadaniem. Tym bardziej, że prawda o tych wydarzeniach była zakazana do 1989 r.

W związku z kolejną rocznicą tego wydarzenia zapraszamy uczniów do udziału w  II edycji konkursu literacko-plastycznego „Polskie Serce Pękło. Katyń 1940”.

Tegoroczny konkurs przeprowadzany jest w trzech kategoriach:

- plastycznej - stworzenie projektu plakatu na temat związany ze Zbrodnią Katyńską,

- literackiej - przygotowanie pracy pisemnej na temat „Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego”,

- tekst piosenki - przygotowanie tekstu piosenki poświęconej Zbrodni Katyńskiej.

Prace konkursowe należy nadsyłać do 19 marca 2020 r.

Dla laureatów w każdej z kategorii przewidziane są cenne nagrody.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronach internetowych Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Kancelarii Sejmu

• ROZDANIE NAGRÓD W KONKURSIE FILMOWYM

• 26 stycznia 2021 r. odbyło się wręczenie nagród uczniom, którzy brali udział w konkursie "Moja aktywność fizyczna w zdalnym nauczaniu".

Przypomnijmy, że w konkursie, który  rozstrzygnięto w grudniu I miejsce zdobyła Aleksandra Bąk, II miejsce Aleksandra Bartczak, Marta Machowicz i Paulina Spała zaś III miejsce Kinga Rydzewska i Patryk Gałan.

Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Zespołu Szkół oraz Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie  wręczały organizatorki konkursu mgr Elżbieta Gottuk i mgr Kamila Gołębikowska wspólnie z dyrektorem szkoły mgr Dorotą Lipkiewicz.

• NADAL UCZYMY SIĘ ONLINE :)

• Szanowni Państwo! Drodzy uczniowie!

Zgodnie z Rozporządzeniem MEN z dnia 01 lutego 2021 r. nauczanie zdalne przedłużone zostaje do 14 lutego 2021. Pracujemy według planu lekcji.

Wszystkie pozostałe zasady pracy również pozostają bez zmian.

Uczniowie szkoły branżowej będący młodocianymi pracownikami, mogą odbywać praktyki u pracodawców, (również zgodnie z planem) o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.

Dorota Lipkiewicz - Dyrektor Zespołu Szkół

• X NOC BIOLOGÓW - zajęcia na ferie zimowe

• 8 stycznia 2021 r. o godz. 16.00 rozpoczyna się X Noc Biologów, na którą zaprasza Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Dziesiąta jubileuszowa edycja wydarzenia, której tematem przewodnim będzie „Człowiek i mikroorganizmy” odbędzie się w przestrzeni wirtualnej. Wydarzenie będzie transmitowane za pośrednictwem uniwersyteckiego kanału YouTube, a także na portalu Facebook: X Noc Biologów 2021 w Katowicach.

Transmisja na żywo:

• 16.00–16.30: inauguracja X Ogólnopolskiej Nocy Biologów na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach,

• 16.30–17.00: prof. dr hab. Tomasz J. Wąsik (Śląski Uniwersytet Medyczny) – wykład inauguracyjny,

• 17.15–17.45: dr Katarzyna Kasperkiewicz „SARS-CoV-2, wirus paniki?”,

• 17.45–18.15: dr Małgorzata Kalandyk „Mały rozmiar, duże problemy – groźne pierwotniaki”,

• 18.15–18.45: dr Sławomir Sułowicz „Mikroorganizmy rządzące ludzkim zachowaniem”,

• 18.45–19.15: dr Magdalena Pacwa-Płociniczak z zespołem „Podglądamy bakterie w akcji”,

• 19.15–19.45: dr Ariel Marchlewicz „Chleb powszedni – czyli jak nauka zmienia postrzeganie kromki z masłem”,

• 19.45–20.15: mgr Artur Piński „Przyszłość jest dziś – modyfikowani genetycznie ludzie”,

• 20.15–20.45: dr Marzena Kurowska „Genetyczny test na identyfikację wirusa SARS-CoV-2”,

• 20.45–21.00: podsumowanie i zakończenie X Jubileuszowej Nocy Biologów.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

Wykłady będą tłumaczone przez tłumacza języka migowego.

Pytania można zadawać za pośrednictwem YouTube oraz na Facebooku.

Wykłady, pokaz, warsztaty

Premiera już 8 stycznia o godz. 12.00 na kanale YouTube.

Nasza playlista

• mgr Robert Surma „Co żyje na przedmiotach codziennego użytku?”,

• Patrycja Tarasek „Bakterie vs człowiek – reportaż z pola bitwy”,

• dr Teresa Nowak „Bakterie azotowe i rośliny – korzyści idealnej współpracy”,

• dr Barbara Wójcikowska „Leczenie roślin – czyli jak zwalczać wirusy u naszych zielonych przyjaciół”,

• dr Małgorzata Pawlik, dr Monika Malicka „Mistrzowie kolonizacji – bakterie tworzące mikrobiom roślin”,

• dr Agnieszka Nowak „Bakterie jako mali detektywi, czyli rzecz o biosensorach mikrobiologicznych”,

• mgr Daria Chlebek, mgr Oliwia Metryka „Plazmidy i ich znaczenie w biotechnologii środowiskowej”,

• dr Joanna Żur „Szkiełko i oko – udział mikroorganizmów w kuchniach świata. Menu okiem biochemika”,

• dr hab. Mariola Krodkiewska z zespołem „Co czai się w wodzie czyli «mikroorganizmy» środowisk słodkowodnych”.

Organizatorem X Nocy Biologów na Uniwersytecie Śląskim jest Wydział Nauk Przyrodniczych.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/393780941731145