Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie
WESOŁYCH ŚWIĄT
URZĄDZENIE RATUJĄCE ŻYCIE
W środę na budynku naszej szkoły, przy wejściu głównym umieszczono AED, czyli defibrylator zewnętrzny. Jest to urządzenie medyczne, którego zadaniem jest przywracanie prawidłowego rytmu serca, za pomocą impulsu elektrycznego. W przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, w połączeniu z resuscytacją krążeniowo – oddechową jest jedynym sposobem na uratowanie życia.
Zasada działania defibrylatora jest prosta. Po umieszczeniu elektrod samoprzylepnych na klatce piersiowej pacjenta defibrylator analizuje rytm serca pacjenta.
Po wykryciu rytmu wymagającego dostarczenia wyładowania, defibrylator automatycznie przekazuje silny impuls elektryczny (wyładowanie albo wstrząs) do mięśnia sercowego lub instruuje osobę udzielającą pomocy, aby dostarczyła wyładowanie.
Defibrylator dostarcza wyładowanie przez elektrody samoprzylepne umieszczone na klatce piersiowej pacjenta. Dostarczanie takich impulsów elektrycznych nazywa się defibrylacją.
Defibrylator AED to urządzenie w pełni zautomatyzowane. Oznacza to, że działa według ustalonego algorytmu, którego zadaniem jest wykrycie nieprawidłowego rytmu serca, migotania komór. Samaritan Pad prowadzi prostymi komunikatami przez cały proces ratowania życia i po przyklejeniu elektrod samodzielnie bada rytm serca.
Bardzo prosimy uczniów oraz inne osoby, aby nie niszczyć urządzenia oraz nie wykorzystywać do zabawy.
mgr Krystyna Zawadzka
KARTKA DLA SENIORA
Po raz kolejny wolontariuszki z naszej szkoły odwiedziły Dom Pomocy Społecznej w Kamińsku oraz w Worynach. Wręczyły mieszkańcom kartki wielkanocne, wykonane przez uczniów.
W Domu Pomocy Społecznej w Kamińsku dziewczyny wraz z mieszkańcami wykonały stroiki oraz dekoracje, którymi wspólnie ozdobiły świetlice, natomiast w Worynach wykonały pisanki.
Mieszkańcy miło spędzili czas z naszymi koleżankami. Seniorzy bardzo ucieszyli się z odwiedzin i oczywiście miło ugościli naszych wolontariuszy. Dziękujemy za miło spędzony czas.
Urszula Gruźlińska, Milena Rybak - uczennice klasy III A LO OPW
39
CO PO SKOŃCZENIU SZKOŁY?
Co robić po skończeniu szkoły? Takie pytania zadają sobie ostatnio uczniowie klas IV. Czy iść do pracy, jeśli tak to do jakiej? Czy może dalej kontynuować naukę, jeśli tak to gdzie?
Z propozycją odpowiedzi na to pytanie przyjechał na spotkanie z kadetami klas IV OPW przedstawiciel WCR w Lidzbarku Warmińskim. Jakiego rodzaju służbę można pełnić w wojsku, ile trwa służba, jakie warunki trzeba spełnić podczas rekrutacji do służb mundurowych oraz na uczelnie wyższe na te i inne pytania kadeci otrzymali odpowiedź. Wspomniano także o funduszu stypendialnym dla studentów nie będących na uczelniach wojskowych, ale studiujących np. informatykę, bezpieczeństwo wewnętrzne czy mechatronikę oraz wynagrodzeniu żołnierzy, które staje się coraz atrakcyjniejsze i przyciąga młodych ludzi.
mgr Krystyna Zawadzka
Food Truck'i vol. 2
Na dzisiejszej lekcji języka angielskiego klasa II b gr. 1, stanęła na wysokości zadania i zadbała o nasze podniebienia. Uczniowie przygotowali swoje projekty z zakresu tematycznego "jedzenie". Co więcej, zaprosili pozostałych uczniów klasy II b na kulinarną przygodę po kuchniach świata.
Oprócz degustacji i ćwiczeń językowych, młodzi kucharze i goście, mogli spróbować swoich sił w konkursie i sprawdzić na ile sprawne mają swoje kubeczki smakowe.
Dziękujemy Hubertowi za spontaniczną akcję jedzenia babeczek na czas. Doceńmy wkład i umiejętności uczniów zostawiając im serduszko pod postem:).
mgr A. Maluchnik
16
DROGA KRZYŻOWA Z UDZIAŁEM KADETÓW
W przepięknym, widowiskowym nabożeństwie drogi krzyżowej ulicami miasta przeszli wraz z mieszkańcami uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego i liceum ogólnokształcącego. W rozważaniach męki pańskiej udział wzięli m.in. uczniowie miejscowych szkół, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenia "Jesteśmy Razem".
Widowisko uświetnili swoim udziałem członkowie grupy rekonstrukcyjnej Legio XXI Rapax, którzy wcielili się w rzymskich legionistów. Repliki broni, pancerze, ubrania, buty przykuwały uwagę zgromadzonych mieszkańców. Można było również usłyszeć komendy wydawane w łacinie restytuowanej – formie najbardziej zbliżonej do wymowy Rzymian.
Dziękujemy uczniom za udział w misterium.
mgr Krystyna Zawadzka
56
ZAWODY STRZELECKIE
24 marca 2024 r. , w niedzielne przedpołudnie miłośnicy strzelectwa sportowego rozpoczęli zawody. Do rywalizacji stanęło 30 zawodników, juniorzy i seniorzy, którzy konkurowali w kategorii karabin pneumatyczny i pistolet pneumatyczny.
Sędziami zawodów byli:p. Józef Widun - sędzia PZSS klasy I, p. Piotr Lisiecki - wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Strzelectwa Sportowego, prezes WMKS Kormoran, instruktor strzelań bojowych, dyplomowany trener i sędzia II klasy oraz p. Wojciech Kraft - sędzia PZSS klasy III.
Po zakończeniu zawodów sędziowie podsumowali zdobyte punkty i ogłosili wyniki:
- kategoria junior
I miejsce - KACPER ŚLIPIKOWSKI
II miejsce - EMILIA STĘPNIAK
III miejsce - OREST SZCZURKO.
Poza podium znaleźli się: Marcelina Ledochowicz i Bartosz Kosiorek, Kamil Rydzewski, Hubert Ciechowski, Bartek Szulewa, Jakub Drozd, Adam Turowski, Jakub Liszewski i Krzysztof Urbanowicz.
- kategoria senior
I miejsce - RAFAŁ CIECHOWSKI
II miejsce - JÓZEF WIDUN
III miejsce - PAWEŁ BIS.
Poza podium znaleźli się: Wojciech Mazurek, Michał Kowalski, Jerzy Niewiński, Krzysztof Łomecki, Renata Piszczek, Piotr Łazuka, Leszek Szulewa, Zbigniew Miłosz, Grzegorz Bieniek, Grzegorz Drozd, Adam Jarmoluk, Waldemar Olender, Tadeusz Wolnicki, Justyna Drozd i Dariusz Kapowicz.
Dziękujemy zawodnikom za przybycie na zawody, miło było Was gościć w naszej szkole :). Zapraszamy na kolejne spotkanie.
Serdecznie dziękujemy sponsorom pucharów i przepysznej grochówki : Burmistrzowi Miasta Górowo Iławeckie, WMKS Kormoran w Olsztynie, Ośrodkowi Kultury w Górowie Iławeckim.
Dziękujemy obsłudze zawodów: Maciejowi Kraftowi, Dawidowi Ciżmanowi, Jakubowi Batorowi, Oliwierowi Gilowi oraz Urszuli Gruźlińskiej - uczniom Oddziału Przygotowania Wojskowego.
mgr Krystyna Zawadzka
25
SZTUCZNA INTELIGENCJA - fakty i mity
Nie trzeba nikomu tłumaczyć jak dużą popularnością cieszy się w dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja ale czy wiemy z jakimi zagrożeniami wiąże się jej rozwój? Na ten temat powstało już wiele teorii a każda z nich brzmi bardzo sensownie. Jak zatem odróżnić fakty od mitów i nie dać się wpuścić w przysłowiowe „maliny”? Na to i wiele innych pytań można było znaleźć odpowiedź w czasie ogólnopolskiej lekcji online dotyczącej tego tematu a organizowanej przez Fundację Warszawski Instytut Bankowości. Z okazji skorzystali uczniowie klasy 1a LO na dzisiejszej lekcji informatyki (niech Was nie zmylą te nietuzinkowe przebrania – wszak dziś pierwszy Dzień Wiosny.
mgr Anna Sławińska
ODSŁONIĘCIE POPIERSIA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
Na rogu ulic Lipowej i 11 Listopada w Bartoszycach uroczyście odsłonięto popiersie Józefa Piłsudskiego. Odsłonięcia dokonał Starosta Bartoszycki - Jan Zbigniew Nadolny w asyście młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z terenu Powiatu Bartoszyckiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego oraz p. dyrektor Dorota Lipkiewicz.
mgr Krystyna Zawadzka
WARSZTATY "BOTY I TROLE"
W dniu dzisiejszym uczniowie klas 2 BS oraz 3a i 4b LO mieli okazję wziąć udział w bardzo ciekawych zajęciach prowadzonych przez p. Barbarę Zegler z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji w Bartoszycach. Tematem było szeroko pojęte bezpieczeństwo w sieci. Uczniowie dowiedzieli się np. czym w przestrzeniach internetowych różni się fakt od opinii i na co powinni uważać przeszukując zasoby sieci i czerpiąc z niej informacje. Uwrażliwienie na ogromną liczbę tzw. fake newsów to w dzisiejszych czasach podstawa do ochrony swojego bezpieczeństwa na wielu płaszczyznach. Fakt wykorzystania przez prowadzącą wielu aktualnych przykładów znacząco wpływał na atrakcyjność przekazywanej wiedzy.
mgr Anna Sławińska
2
WRĘCZONO NAGRODY !
Szkoła zorganizowała inicjatywę "Dzień Baterii i Plutona" w ramach projektu "Wybiegamy w Kosmos". Uczniowie brali udział w konkursach, które miały na celu edukację ekologiczną i zainteresowanie kosmosem.
Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe o wartości od 35 do 120 zł. W konkursie plastycznym jury nagrodziło trzy prace Natalia Wilczyńska (I miejsce), Maja Trzcińska (II miejsce), Edyta Olszewska (III miejsce).
Przyznano również nagrody publiczności w dwóch kategoriach: kat. praca indywidualna nagrodę otrzymała Natalia Wilczyńskiej, w kat. praca zbiorowa nagroda trafiła do zespołu dziewcząt z klasy II B LO - Zofii Mierzwy, Zuzanny Lisowskiej oraz Julii Łuczkowskiej.
Drugi konkurs na zbiórkę jak największej ilości baterii ze zdecydowaną przewagą wygrała Emilia Świetlikowska dostarczając 31 kg baterii , drugie miejsce zajął Aleksander Molestak (9,8 kg).
W kategorii zbiórki klasowej największą ilość baterii dostarczyła klasa IV A LO, która wygrała BON na dzień bez pytania dostarczając łącznie 42,3 kg baterii.
Poza konkursem zostało również przyznane wyróżnienie dla klasy III B LO, która na hasło Dzień Baterii i Plutona podczas zajęć informatycznych wykazała się niezwykła kreatywnością, nieszablonowym myśleniem i ogromnym zaangażowaniem, za co również otrzymała BON na dzień bez pytania.
mgr Gabriela Szymuś
1
MATEMATYCZNE ŁAMANIE GŁOWY W KLASIE IV A
Ciąg dalszy matematycznych łamigłówek , po wczorajszym święcie liczy Pi, odbył się w klasie IV A LO OPW.
Wśród zadań konkursowych znalazły się m.in. matematyczne rebusy, zagadki, sudoku. Po dziesięciu konkurencjach wyłoniono zwycięską drużynę w składzie: Magdalena Lijewska, Dawid Becz i Jakub Sosnowski. Gratuluję :)
mgr Krystyna Zawadzka
7
ŚWIĘTO LICZBY PI
Od wielu lat 14 marca w różnych krajach odbywają się uroczyste obchody ,,Międzynarodowego Dnia Liczby PI”. Liczba Pi to stała matematyczna, która pojawia się w wielu dziedzinach matematyki i fizyki. Ludzie zetknęli się z nią już w starożytności zauważając, że stosunek obwodu koła do jego średnicy jest wartością stałą. Babilończycy przyjmowali, że jest on równy w przybliżeniu 3.
Święto liczby PI miało miejsce również w naszej szkole za sprawą p. Kamili Gołębikowskiej i p. Krystyny Zawadzkiej, które zorganizowały szkolne zawody matematyczne. Wśród konkurencji pojawiły się między innymi skojarzenia matematyczne, największa ilość słów zaczynających się od "pi" oraz hasła promujące naukę matematyki. Najlepszą drużyną okazała się drużyna z klasy IV B LO w składzie: Karolina Sosnowska, Daria Ruczyńska oraz Kacper Samsel.
mgr Krystyna Zawadzka, mgr Kamila Gołębikowska
32
SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELEM UWM
7 marca uczniowie klas IV LO spotkali się z przedstawicielem Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego. Dr Jan Kuryj przekazał młodzieży informacje dotyczące m.in. rekrutacji na wydział oraz możliwości podjęcia pracy po ukończeniu studiów.
mgr Krystyna Zawadzka
5
ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ KOBIET
8 marca to dzień w kalendarzu, obok którego nie można przejść obojętnie. To właśnie tego dnia obchodzimy wyjątkowe święto - Dzień Kobiet.
W naszej szkole płeć męska zadbała, aby dziewczyny czuły się wyjątkowo. Na przerwach i podczas lekcji w ich dłonach pojawiły się kwiaty i słodycze. Na twarzach królował uśmiech. Chłopcy z klasy II A i I A postawili nawet na elegancki strój w tym dniu :). Dziękujemy :)
mgr Krystyna Zawadzka
Kalendarz
brak danych