• ZAJĘCIA W 9 PUŁKU ROZPOZNAWCZYM
          • ZAJĘCIA W 9 PUŁKU ROZPOZNAWCZYM

          • Dzisiejsze zajęcia z przygotowania wojskowego odbyły się po raz kolejny na terenie patronackiej jednostki wojskowej - 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego.

            Kadeci  Oddziału Przygotowania Wojskowego z klasy II i III realizowali zajęcia z pomocy przedmedycznej, rzutu granatem, przyjmowania postaw strzeleckich oraz topografii.

            Dziękujemy cz. p.o. dowódcy ppłk Wojciechowi  Budziszowi za możliwość przebywania na terenie jednostki oraz prowadzącym zajęcia żołnierzom, którzy z dużym zaangażowaniem poprowadzili dzisiejsze zajęcia.

            mgr Krystyna Zawadzka

        • CO ROBISZ Z POMYSŁEM – czyli jak rozwijać siebie i swój świat?
          • CO ROBISZ Z POMYSŁEM – czyli jak rozwijać siebie i swój świat?

          • 15.04.2024 r. uczniowie klas 3 a i b Liceum Ogólnokształcącego wzięli udział w niezwykle kreatywnych zajęciach prowadzonych przez p. Barbarę Knifkę z PCRE w Bartoszycach.

            Inspiracją lekcji była książka „Co robisz z pomysłem?” – opowiadająca historię o kreatywności, wierze w siebie, odwadze i poczuciu własnej wartości. Ciekawe podejście do tematu, poparte ćwiczeniami i dyskusją przypadło do gustu naszym uczniom pozostawiając ich z niejedną refleksją na przyszłość.

            mgr Anna Sławińska

        • DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR KATYŃSKICH W BARTOSZYCACH
          • DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR KATYŃSKICH W BARTOSZYCACH

          • 11 kwietnia na skwerze przy Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego uroczyście złożono wieńce i kwiaty pod dębem pamięci posadzonym dla uhonorowania majora Mariana Wiszniewskiego zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Charkowie 1940 r.

            W ten sposób uczczono uroczyście  Dzień Pamięci Ofiar Katyńskich, w których udział wzięli władze samorządowe, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież szkolna oraz mieszkańcy miasta, m.in. Zastępca Burmistrza Miasta Bartoszyce Krzysztof Hećman, Przewodniczący Rady Miasta Bartoszyce Stanisław Dubicki, Radny Rady Miejskiej Witold Darski i Komendant Straży Miejskiej Jerzy Szostak.

            Naszą szkołę reprezentowała p. Dyrektor Dorota Lipkiewicz oraz Krzysztof Lipkiewicz, Alicja Sienkiewicz i Wiktoria Szniggenberg, poczet sztandarowy naszej szkoły.

            mgr Krystyna Zawadzka

            zdjęcia ze strony UM Bartoszyce

        • DZIEŃ OTWARTY UWM i wyjazd integracyjny klasy I B LO
          • DZIEŃ OTWARTY UWM i wyjazd integracyjny klasy I B LO

          • 11.04.2024 r. obfitował w moc atrakcji. Uczniowie z klas licealnych pod opieką p. Elżbiety Gottuk i Anny Sławińskiej udali się na dzień otwarty Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. Poza licznymi stanowiskami na których prezentowane były wydziały uczelni oraz koła zainteresowań zaplanowano spotkania z Dorotą Wellman i Wojciechem Drewniakiem. Obie wspomniane postaci to nietuzinkowe osobowości, które swoją charyzmą umiejętnie zaciekawiły wszystkich zebranych poruszanymi tematami.

            Słuchaliśmy o pracy dziennikarza od p. Wellman – bez ogródek, w niezwykle przystępny sposób opowiedziane historie fascynowały, inspirowały i motywowały jednocześnie. P. Drewniak w równie ciekawy sposób odniósł się do naukowych pomyłek, które w historii świata odbiły się głośnym echem. Ten wyjazd z pewnością nie tylko dostarczył naszym uczniom nowych doświadczeń ale także był doskonałą okazją do przemyślenia i podjęcia decyzji co do swojej przyszłej drogi zawodowej.

            Klasa IB LO także nie mogła narzekać na nudę. Wraz ze swoją wychowawczynią p. Pauliną Sadowską odbyli wartościową lekcję integracji zacieśniając więzi na wspólnym seansie w olsztyńskim kinie.

            mgr Anna Sławińska

        • 13 KWIETNIA - DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ
          • 13 KWIETNIA - DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

          • Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej upamiętnia blisko 22 tysiące polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach, zamordowanych przez Sowietów wiosną 1940 roku w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit.

            Obchodzony jest 13 kwietnia - tego dnia w 1943 roku o zbrodni dokonanej przez Sowietów usłyszał cały świat. Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów, zamordowanych przez NKWD trzy lata wcześniej.

            mgr Krystyna Zawadzka

        • STRES PRZEDEGZAMINACYJNY
          • STRES PRZEDEGZAMINACYJNY

          • Egzaminy zbliżają się wielkimi krokami a wraz z nimi stopniowo pojawia się stres. Czym jest i jak sobie z nim poradzić? Na te i wiele innych pytań poznali dziś odpowiedzi uczniowie naszych klas 4 Liceum Ogólnokształcącego i 3 klasa Branżowej Szkoły I Stopnia.

            Zajęcia poprowadziła p. Barbara Zegler z Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji z Bartoszyc. Serdecznie dziękujemy za cenne rady, z pewnością się przydadzą, a uczniom, których czekają niebawem egzaminy. Życzymy powodzenia – trzymamy za Was kciuki!

            mgr Anna Sławińska

        • KUCHNIA FUSION NA ANGIELSKIM
          • KUCHNIA FUSION NA ANGIELSKIM

          • Zainspirowani food truckami u p. Maluchnik, postanowiliśmy również poeksperymentować z jedzeniem, przy okazji ucząc się nowych słówek. Uczniowie 2B przygotowali różne konkurencje związane z rozpoznawaniem smaków lub nazw produktów. Ale nam szczególnie spodobał się „juice pong” , gdzie, po trafieniu do kubeczka, przeciwnik był zobligowany do wypicia tajemniczego napoju znajdującego się pod trafionym numeremBon appetit!

            mgr Paulina Sadowska

        • SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI ZAKŁADU KARNEGO
          • SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI ZAKŁADU KARNEGO

          • Dziś, nasi uczniowie klas maturalnych mieli okazję i możliwość spotkania z funkcjonariuszami Służby Więziennej. Poznali specyfikę pracy, etapy rekrutacji, a także uzyskali informację o aktualnym uposażeniu dla początkującego funkcjonariusza.

            Wykład wzbudził zainteresowanie, tym bardziej, że za moment czas na ważne życiowe decyzje i pierwsze kroki w poszukiwaniu swojej zawodowej ścieżki.

            mgr Anna Sławińska

        • A MOŻE ZOSTAĆ FUNKCJONARIUSZEM STRAŻY GRANICZNEJ ?
          • A MOŻE ZOSTAĆ FUNKCJONARIUSZEM STRAŻY GRANICZNEJ ?

          • W piątek 5 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy III oraz IV oddziału przygotowania wojskowego uczestniczyli w Dniu Otwartym Placówki Straży Granicznej w Górowie Iławeckim.

            Podczas wizyty kadeci zostali zapoznani z podstawowymi zadaniami i specyfiką służby funkcjonariuszy straży granicznej. Uczniowie otrzymali wyczerpujące informacje na temat procesu rekrutacji oraz warunków, jakie musi spełnić osoba zainteresowana podjęciem służby w Straży Granicznej.

            Młodzież miała okazję zwiedzenia placówki, jak również obejrzenia sprzętu wykorzystywanego w ochronie granicy państwowej. Na koniec uczestnikom zaprezentowano tresurę psa służbowego.

            Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i miłe przyjęcie.

            mgr Elżbieta Gottuk

        • 'NA TROPIE CZYSTEGO POWIETRZA'
          • 'NA TROPIE CZYSTEGO POWIETRZA'

          • Nasza szkoła w ostatnim czasie brała udział w organizowanej przez Urząd Miasta w Górowie Iławeckim akcji sprzątania świata. Uczniowie i nauczyciele wykazali się dużym zaangażowaniem. Pogoda również dopisała dzięki temu przyjemnie było porządkować okolicę na świeżym powietrzu. Nasz skrawek świata został bardzo dokładnie wysprzątany. Pamiętajmy, aby dbać o otoczenie na co dzień nie tylko w czasie takich akcji.

            Dziękuję wszystkim za Waszą pracę.

            mgr Gabriela Szymuś

        • „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd Pamięcią im się płaci”
          • „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd Pamięcią im się płaci”

          • Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wczorajszą informację o śmierci Mirona Sycza, naszego byłego nauczyciela szkoły, przyjaciela, kolegi, znajomego.

            Był osobą wyjątkową, oddaną swoim obowiązkom i życiu zawodowemu. Wspierał nas swoim doświadczeniem zawodowym i zawsze służył dobrą radą.

            Składamy rodzinie szczere kondolencje oraz wyrazy głębokiego smutku i żalu.

            „I zawsze pozostają ślady Twojego życia, myśli, obrazy i chwile. Będą nam o Tobie przypominać, sprawiać radość i smutek i nigdy nie pozwolą nam o Tobie zapomnieć."

            Dyrektor, Rada Pedagogiczna i Pracownicy Zespołu Szkół

        • KORKI PRZEKAZANE :)
          • KORKI PRZEKAZANE :)

          • Wolontariuszki naszej szkoły zaniosły zebrane w szkole korki do serduszek w Górowie Iławeckim.

            Każdy z Was wrzucając korek do pojemnika zamiast do kosza pomaga. Zbierane dzięki temu fundusze najczęściej są przekazywane jako wsparcie finansowe na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci. Fajnie, że pomagacie. Pamiętajcie zbiórka korków w szkole cały czas trwa. Pomagamy jak możemy, każdego dnia.

            mgr Gabriela Szymuś

        • DZIEŃ OTWARTY ZESPOŁU SZKÓŁ
          • DZIEŃ OTWARTY ZESPOŁU SZKÓŁ

          • 04.04.24 - całkiem niezła data do zapamiętania,prawda? W tym dniu, progi naszej szkoły przekroczyli ośmoklasiści z Górowa Iławeckiego, Kandyt, Lidzbarka Warmińskiego i Bartoszyc, by wspólnie z nami doświadczać, poznawać i odkrywać co oferuje nasza placówka.

            Młodzież chętnie brała udział w pokazach chemicznych, zajęciach z programowania, warsztatach językowych i quizach geograficznych. Swoje umiejętności szlifowali także w pracowni stolarskiej i strzelnicy szkolnej.

            Ofertę szkoły wzbogacili swoimi stoiskami partnerzy naszej szkoły, służby mundurowe: 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy, Placówka Straży Granicznej w Górowie Iławeckim, Komenda Powiatowa Policji w Bartoszycach oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Kamińska.

            Szczególne podziękowania kierujemy do Strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamińsku, którzy zademonstrowali pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Symulacja dotyczyła wypadku drogowego i pomocy udzielanej ofiarom wypadków drogowych.

            Drodzy Ósmoklasiści - trzymamy za Was kciuki na egzaminach i do zobaczenia we wrześniu :)

            mgr Kamila Gołębikowska

        • SŁUŻBA W POLICJI? CZEMU NIE :)
          • SŁUŻBA W POLICJI? CZEMU NIE :)

          • W czwartek uczniowie klas IV A i IV B spotkali się z podkom. Martą Kabelis z Powiatowej Komendy Policji w Bartoszycach.

            Ruch drogowy, prewencja, technika kryminalistyczna, zwalczanie przestępczości gospodarczej, zespoły prasowe, laboratoria, przewodnicy psów czy też policyjni antyterroryści - to wydziały, w których można dostać pracę i które gotowe są przyjąć w swoje szeregi osoby o różnym wykształceniu i profilu. Pani podkomisarz szczegółowo omówiła proces rekrutacji oraz zalety pracy w policji. Zapoznała młodzież z możliwością podjęcia nauki w szkołach policyjnych, min. w Szczytnie, Słupsku czy Legionowie.

            mgr Krystyna Zawadzka

        • URZĄDZENIE RATUJĄCE ŻYCIE
          • URZĄDZENIE RATUJĄCE ŻYCIE

          • W środę na budynku naszej szkoły, przy wejściu głównym umieszczono AED, czyli defibrylator zewnętrzny. Jest to  urządzenie medyczne, którego zadaniem jest przywracanie prawidłowego rytmu serca, za pomocą impulsu elektrycznego. W przypadku wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia, w połączeniu z resuscytacją krążeniowo – oddechową jest jedynym sposobem na uratowanie życia.

            Zasada działania defibrylatora jest prosta. Po umieszczeniu elektrod samoprzylepnych na klatce piersiowej pacjenta defibrylator analizuje rytm serca pacjenta.

            Po wykryciu rytmu wymagającego dostarczenia wyładowania, defibrylator automatycznie przekazuje silny impuls elektryczny (wyładowanie albo wstrząs) do mięśnia sercowego lub instruuje osobę udzielającą pomocy, aby dostarczyła wyładowanie.

            Defibrylator dostarcza wyładowanie przez elektrody samoprzylepne umieszczone na klatce piersiowej pacjenta. Dostarczanie takich impulsów elektrycznych nazywa się defibrylacją.

            Defibrylator AED to urządzenie w pełni zautomatyzowane. Oznacza to, że działa według ustalonego algorytmu, którego zadaniem jest wykrycie nieprawidłowego rytmu serca, migotania komór. Samaritan Pad prowadzi prostymi komunikatami przez cały proces ratowania życia i po przyklejeniu elektrod samodzielnie bada rytm serca.

            Bardzo prosimy uczniów oraz inne osoby, aby nie niszczyć urządzenia oraz nie wykorzystywać do zabawy.

            mgr Krystyna Zawadzka

        • KARTKA DLA SENIORA
          • KARTKA DLA SENIORA

          • Po raz kolejny wolontariuszki z naszej szkoły odwiedziły Dom Pomocy Społecznej w Kamińsku oraz w Worynach. Wręczyły mieszkańcom kartki wielkanocne, wykonane przez uczniów.

            W Domu Pomocy Społecznej w Kamińsku dziewczyny wraz z mieszkańcami wykonały stroiki oraz dekoracje, którymi wspólnie ozdobiły świetlice, natomiast w Worynach wykonały pisanki.

            Mieszkańcy miło spędzili czas  z naszymi koleżankami. Seniorzy bardzo ucieszyli się z odwiedzin i oczywiście miło ugościli naszych wolontariuszy. Dziękujemy za miło spędzony czas.

            Urszula Gruźlińska,  Milena Rybak - uczennice klasy III A LO OPW

        • CO PO SKOŃCZENIU SZKOŁY?
          • CO PO SKOŃCZENIU SZKOŁY?

          • Co robić po skończeniu szkoły? Takie pytania zadają sobie ostatnio uczniowie klas IV. Czy iść do pracy, jeśli tak to do jakiej? Czy może dalej kontynuować naukę, jeśli tak to gdzie?

            Z propozycją odpowiedzi na to pytanie przyjechał na spotkanie z kadetami klas IV OPW przedstawiciel WCR w Lidzbarku Warmińskim. Jakiego rodzaju służbę można pełnić w wojsku, ile trwa służba, jakie warunki trzeba spełnić podczas rekrutacji do służb mundurowych oraz na uczelnie wyższe na te i inne pytania kadeci otrzymali odpowiedź. Wspomniano także o funduszu stypendialnym dla studentów nie będących na uczelniach wojskowych, ale studiujących np. informatykę, bezpieczeństwo wewnętrzne czy mechatronikę oraz wynagrodzeniu żołnierzy, które staje się coraz atrakcyjniejsze i przyciąga młodych ludzi.

            mgr Krystyna Zawadzka

        • Food Truck'i vol. 2
          • Food Truck'i vol. 2

          • Na dzisiejszej lekcji języka angielskiego klasa II b gr. 1, stanęła na wysokości zadania i zadbała o nasze podniebienia. Uczniowie przygotowali swoje projekty z zakresu tematycznego "jedzenie". Co więcej, zaprosili pozostałych uczniów klasy II b na kulinarną przygodę po kuchniach świata.

            Oprócz degustacji i ćwiczeń językowych, młodzi kucharze i goście, mogli spróbować swoich sił w konkursie i sprawdzić na ile sprawne mają swoje kubeczki smakowe.

            Dziękujemy Hubertowi za spontaniczną akcję jedzenia babeczek na czas. Doceńmy wkład i umiejętności uczniów zostawiając im serduszko pod postem:).

            mgr A. Maluchnik