W czwartek 24 września klasa 2b uczestniczyła w wykładach i warsztatach naukowych organizowanych przez pracowników uniwersytetu warmińsko-mazurskiego. Z uwagi na obostrzenia liczba osób uczestniczących w zajęciach była bardzo ograniczona. W trzech grupach 9-cio osobowych z opiekunami i uśmiechem na twarzy ruszyliśmy na podbój Kortowa. Grupa rozszerzonej biologii pod opieką p. A. Baumann-Gudz odwiedziła Wydział Bioinżynierii Zwierząt , Katedrę Genetyki. W trakcie zajęć pt. "Poznaj tajemnice zapisane w swoich genach" każdy z uczestników samodzielnie w laboratorium odizolował swoje własne DNA, które odpowiednio zabezpieczone zabrał do domu.
Pozostałe dwie grupy naprzemiennie uczestniczyły w zajęciach pt. "Efektowna fizyka i chemia gazów" organizowanych przez Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, Katedrę Chemii. Były to warsztaty połączone z pokazem eksperymentów, na których samodzielnie w laboratorium wykonywaliśmy doświadczenia z suchym lodem, ciekłym azotem, barwnymi gazami oraz rzadko stosowanym heksafluorkiem siarki.
"Zasada nr 1-nigdy nie trać pieniędzy. Zasada nr 2- nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1". Zaciekawieni tym cytatem "materialiści", bo tak się sami nazwali, grupa druga pod opieką jednego z rodziców naszej klasy p. Marietty Zakrzewskiej ruszyli na podbój Wydziału Nauk Ekonomicznych. Oprócz wykladu uczestniczyli również w warsztatch, na których inwestowali wirtualne pieniądze.
Ostatnia grupa pod opieką wychowawcy odwiedziła dodatkowo Wydział Bioinżynierni Zwierząt, ale tym razem Katedrę Zoologii. Poznaliśmy tam róžne postacie kwasów nukleinowych DNA i RNA, oglądalismy pod mikroskopem różne chromosomy.
To już drugi raz kiedy bierzemy udział w Olsztyńskich Dniach Nauki i na pewno nie ostatni. Jest to świetna okazja, aby młody człowiek, uczeń szkoły średniej poznał przyszłość, która go czeka jeśli planuje studiować. "To już tradycja wpisana w kalendarz wydarzeń uniwersyteckich. Popularyzacji nauki nie da się przecenić." - mówił prof. Jerzy Przyborowski.
mgr Kamila Gołębikowska