• Uczniowie walczą o certyfikat

          • W piątek i sobotę uczniowie naszej szkoły spotkali się na zajęciach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jest to początek zajęć, które zakończą się egzaminem i uzyskaniem certyfikatu.

          • Wspaniały sukces Grzegorza Wędrowskiego

          • 23 listopada 2018 r. w Katowicach odbył się Konkurs Tańców Śląskich  - Trojak`2018.Wśród startujących znalazły się trzy pary zespołu "Perła Warmii" z Lidzbarka Warmińskiego. Jednym z uczniów reprezentujących zespół jest uczeń naszej szkoły Grzegorz Wędrowski, który zdobył II miejsce w Polsce! Serdecznie gratulujemy :)

          • Warsztaty twórczego myślenia

          • W dniu dzisiejszym uczniowie klasy pierwszej uczestniczyli w zajęciach dotyczących treningu twórczego myślenia. Warsztaty prowadzone były przez p. Barbarę  Zegler z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Bartoszycach. W trakcie zajęć uczniowie musieli wykazać się dużą kreatywnością i twórczością. Warsztaty i praca w grupach dostarczyła im nie lada wyzwań.

                                                                                        mgr Aleksandra Maluchnik

          • "Zostań żołnierzem RP"

          • 20 listopada 2018 r. szkoła gościła przedstawicieli Wojskowej Komendy Uzupełnień i 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w  Lidzbarku Warmińskim oraz 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie.

            Pani Anna Mihal i p. Jerzy Kołodziej z WKU w Lidzbarku Warmińskim zapoznali uczniów z warunkami rekrutacji, formami służby w ramach akcji "Zostań żołnierzem RP". 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy reprezentowali plut. Dariusz Czerniewicz i st. sierż. Radosław Matysiak.

            St. chor. Artur Junik, szer. Anna Szczepańska i szer. Rafał Kułakowski zachęcali uczniów do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Przybliżyli młodzieży tryb szkolenia, funkcję oraz specyfikę zajęć.

            Wizyta żołnierzy w szkole była okazją do odwiedzenia naszej szkoły przez przedszkolaków z miejscowego przedszkola, którym bardzo spodobał się sprzęt wojskowy.

          • Mianowanie uczniów klas mundurowych

          • 19 listopada 2018 r. w szkole odbyła się uroczystość mianowania uczniów klas mundurowych.Uczniowie klasy pierwszej z rąk p.dyrektor Elżbiety Gottuk otrzymali akty mianowania na szeregowego kadeta. Mianowania dokonał ppłk Marek Pieniak z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Wyróżnieni uczniowie klas drugich i trzecich otrzymali akty mianowania na stopnie młodszego kadeta, kadeta, starszego kadeta i kadeta sztabowego. Mianowania dokonywali ppłk Mariusz Witkowski Wojskowy Komendant Uzupełnień w Lidzbarku Warmińskim, st.chor. sztab. Robert Duszeńko z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim, st. kpt. Marek Wojczulanis Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach oraz ppłk Dariusz Bojarski z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. mjr Dariusz Petka z WKU w Lidzbarku Warmińskim, ppor. Piotr Korostyński Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego w Kamińsku, ppor. SG Tomasz Mauch przedstawiciel Placówki Straży Granicznej w Górowie Iławeckim, burmistrz miasta Górowo Iławeckie p. Jacek Kostka, prezes Stowarzyszenia "Jesteśmy Razem" p. Piotr Baczewski, p. Maria Duchnik przedstawiciel Urzędu Gminy Górowo Iławeckie, p. Izabela Kurowicka przedstawiciel Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu z siedzibą w Bartoszycach, prezes Koła Strzeleckiego "Warmiak" w Lidzbarku Warmińskim p. Dariusz Wojczulanis, zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej p. Wioletta Lugowska - Rohun, p. Barbara Kamińska i p. Marek Kierul  oraz rodzice uczniów. Uroczystość była okazją do wręczenia podziękowań, odznak i medali zarówno ze strony dyrekcji Zespołu Szkół jak i zaproszonych gości. Pani dyrektor Elżbieta Gottuk wręczyła podziękowania osobom, które współpracują ze szkołą oraz współfinansują wyjazdy uczniów. Pan Dariusz Wojczulanis w imieniu p. Andrzeja Zuby Dyrektora Biura Warmińsko - Mazurskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK wręczył pani dyrektor odznaczenie "Za zasługi dla Ligi Obrony Kraju". Uczniowie Natalia Afeld, Gabriela Ligiżyńska, Justyna Baran i Maciej Przybyłek otrzymali odznaki "Zasłużony Działacz Ligi Obrony Kraju". Srebrne medale z rąk p. dyrektor Elżbiety Gottuk otrzymali uczniowie reprezentujący województwo warmińsko - mazurskie podczas IV Centralnego Zlotu Klas Mundurowych w Żaganiu. Podczas odbywającej się uroczystości goście mogli wysłuchać  krótkiego montażu słowno - muzycznego przygotowanego przez uczniów z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości oraz obejrzeć pokaz musztry paradnej i sprawności fizycznej.

          • Kolejne zajęcia w grupie opiekuńczo - medycznej

          • 16 listopada 2018 r. w  grupie opiekuńczo - medycznej odbyły się kolejne zajęcia prowadzone przez p. Małgorzatę Jadczak z Powiatowego Szpitala w Bartoszycach. Uczniowie tym razem poznawali tajniki związane z higieną osobistą pacjenta, który jest osobą leżącą.

          • Turniej strzelecki z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości

          • Zakończył się Otwarty Turniej Strzelecki z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości. Zawody zorganizował p. Wojciech Kraft na terenie naszej szkolnej strzelnicy. Ponad 30 zawodników rywalizowało o nagrodę główną - Puchar Dyrektora Zespołu Szkół - oraz nagrody dodatkowe w postaci pistoletów, które ufundował burmistrz miasta Górowa Iławeckiego p. Jacek Kostka. Każdy z zawodników oddawał pięć strzałów z karabinka pneumatycznego. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwali sędziowie p. Marek Maślanik i p. Jerzy Tatol. Nasz uczeń Sebastian Pigiel zapisywał uzyskane wyniki. 

            Wyniki końcowe przedstawiają się następująco:

            I miejsce i Puchar Dyrektora Zespołu Szkół zajął p. Krzysztof Łomecki (46/46),

            II miejsce zajęła Gabriela Ligiżyńska (46/43),

            III miejsce zajął Konrad Potasznik (46/40),

            IV miejsce zajął p. Mirosław Bukowski (46/38),

            V miejsce zajął Sebastian Łazurkiewicz,

            VI miejsce zajął Tymoteusz Pilecki (46/40).

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz dziękujemy wszystkim zawodnikom, którzy zechcieli przybyć na turniej.

          • Nasi uczniowie w czołówce

          • 10 listopada w Ornecie odbyły się zawody strzeleckie z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości. Oczywiście nie mogły się one odbyć bez udziału naszych uczniów. Zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach - karabin pneumatyczny i pistolet. I miejsce w kategorii karabinek pneumatyczny zdobyła bywalczyni chyba wszystkich zawodów w naszej okolicy :) Gabriela Ligiżyńska, miejsce II zdobył Konrad Potasznik. Bartosz Gromadka zajął miejsce V. W kategorii pistolet Konrad Potasznik zajął miejsce VII, a na miejscu VIII znalazł się Bartosz Gromadka. Gratulujemy naszym zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów :).

          • Uroczysty koncert w filharmonii w Olsztynie z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości

          • 9 listopada 2018 r. w Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej odbyła się uroczysta gala z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie Paulina Dudkiewicz i Wojciech Drozd wspólnie z p. Krystyną Zawadzką i p. Ireną Szczerbik reprezentowali naszą szkołę na tej pięknej uroczystości, która zgromadziła przedstawicieli urzędów wojewódzkich, służb mundurowych oraz kombatantów. Gala rozpoczęła się od wystąpienia marszałka województwa Gustawa Brzezina, który wręczył kombatantom, weteranom, Sybirakom, więźniom obozu koncentracyjnego, łagrów, stalinowskich i hitlerowskich więzień odznaczenia. Po nim w krótkim wykładzie "Drogi do Niepodległości" wystąpił prof. Stanisław  Achremczyk. W drugiej części wszyscy wysłuchali koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko - Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego i Chóru Cantores Varmienses pod dyrekcją Benedykta Błońskiego.

          • Uroczysty apel z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości

          • 9 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości. Podczas apelu młodzież włączyła się do akcji Rekord dla Niepodległej. Cała szkoła wraz z tysiącami innych placówek o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewała 4 zwrotki hymnu państwowego.

            Natalia Marczenko i Zofia Skierś dały krótki koncert pieśni patriotycznej. 

            Uroczystość była okazją do wręczenia nagród i dyplomów osobom biorącym udział w konkursach związanych z obchodami święta niepodległości. W Konkursie Wiedzy o Józefie Piłsudskim I miejsce zdobył Konrad Potasznik, II miejsce Mateusz Wójtowicz zaś III miejsce Katarzyna Ruszczyk. Wyróżnienie odebrał Robert Oszako.

            W konkursie plastycznym Moja Niepodległa I miejsce zdobyła Justyna Przeszło, II miejsce Kamil Muzyka, III miejsce Marta Rydzewska. Wyróżnienie odebrała Kamila Romanik. W konkursie literackim nagrodzono Milenę Szafran i Kacpra Hetmana.

                                                                                         mgr Dorota Kalinowska

          • Akcja "Sprzątanie grobów"

          • Na cmentarzach można już zauważyć wielkie przygotowania do zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych. Wiele osób odwiedza swoich bliskich, sprząta groby, zapala znicze i stawia kwiaty. Uczniowie naszej szkoły jak co roku uporządkowali dawno nie odwiedzane i zaniedbane groby oraz zapalili znicze. Wyjście na cmentarz było okazją do odwiedzenia grobu naszej byłej pani dyrektor św.p. Jadwigi Zysmanowicz.

          • Zajęcia w grupie opiekuńczo - medycznej

          • Na dzisiejszych zajęciach uczniowie naszej szkoły  mieli możliwość dokonania pomiaru cukru w organizmie. Pani Małgorzata Jadczak zapoznała uczniów grupy opiekuńczo - medycznej z typami cukrzycy i jej objawami. Pokazała jak można zbadać poziom cukru i jakimi przyrządami można tego dokonać.

          • Dla Niepodległej ...

          • Rok 2018 wyznacza szczególną rocznicę. Jest to bowiem już setna rocznica odzyskania wolności przez Polskę po 123 latach zaborów, rusyfikacji i germanizacji.

            Po latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków nasz kraj odzyskał suwerenność. Toteż sejm RP podjął uchwałę, że jest to Rok Jubileuszu 100 - lecia odzyskania niepodległości.

            (...) Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.

            W następstwie działań zaborców w latach 1772, 1793 i 1795 Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie Europy. Jednak dla Narodu Polskiego własne, suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej.

            Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczpospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

            Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość. Odbudowa państwowości, po 123 latach zaborów, była procesem złożonym. 10 listopada 1918 r. powrócił do Warszawy, zwolniony z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim. Dekretem z tego samego dnia Rada Regencyjna oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad wojskiem, a 14 listopada 1918 r. rozwiązała się, przekazując całą władzę nad tworzącym się państwem Józefowi Piłsudskiemu.

            Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r. (...)

                                                                                         mgr Dorota Kalinowska

          • Szkolny konkurs historyczny

          • 29 października 2018 r. odbył się szkolny konkurs historyczny dotyczący życia i działalności J. Piłsudskiego. Jest to jedna z form upamiętnienia wydarzeń związanych ze 100 - leciem odzyskania niepodległości. Konkurs miał też na celu przybliżenie postaci, wodza, marszałka i polityka.

                                                                                       mgr Dorota Kalinowska

          • Warsztaty z cyberprzemocy i cyberprzestępczości

          • 29 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się druga część projektu "Poznaj swoją tożsamość. Dziedzictwo kulturowe drogą do przeciwdziałania przyczynom przestępczości", w którym udział biorą uczniowie klasy II A i III A LO. Tym razem 15 - osobowa grupa, która niedawno miała okazję uczestniczyć w grze terenowej w Samławkach wzięła udział w warsztatach z cyberprzemocy i cyberprzestępczości na terenie naszej szkoły. Zajęcia prowadziła p. Aleksandra Barejko. Głównym celem warsztatów jest m.in. przybliżenie uczestnikom zagrożeń, jakie płyną z niewłaściwego korzystania z Internetu i portali społecznościowych, pokazanie sposobów, za pomocą których ofiary przestępstw powiązanych z mass mediami mogą radzić sobie z ich skutkami, oraz gdzie znaleźć wsparcie w razie dotknięcia cyberprzemocą i cyberprzestępczością. Uczniowie mieli okazję rozwijania swoich umiejętności nawiązywania kontaktów interpersonalnych oraz radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, trenowali pracę w grupie, a także wzmacniali otwartość i szczerość. Warsztaty miały również przybliżyć i wypracować wśród uczestników zasady bezpieczeństwa oraz przedstawić "zdrowe" wzorce korzystania z internetu, aby w przyszłości nikt nie stał się ofiarą cyberprzemocy.

                                                                                         mgr Anna Tusińska

          • Awansowaliśmy do etapu rejonowego !

          • 16 października 2018 r. w Górowie Iławeckim odbył się Powiatowy Turniej Drużynowego Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców. Dziewczęta w składzie: Wioleta Baran, Aleksandra Stępniak i Paulina Kołodziej zajęły I miejsce, a chłopcy: Jakub Szydlik i Maciej Dziadczyk zajęli miejsce III. Gratulujemy zawodnikom :) i z przyjemnością informujemy, że dziewczęta awansowały do etapu rejonowego. Trzymamy kciuki :)

          • W szczytnym celu

          • Dzisiaj dziewięcioro uczniów naszej szkoły zdecydowało się wziąć udział w akcji poboru krwi w Szkole Podstawowej w Kandytach. Akcja miała na celu wsparcie chorego na białaczkę ucznia tamtejszej szkoły. 

          • WARSZTATY w SAMŁAWKACH

          • 19 października 2018 r. 15 osób z klasy II A i III A wyjechało do oddalonych o 70 km od Górowa Iławeckiego Samławek na warsztaty terenowe z dziedzictwa kulturowego. Warsztaty były pierwszym etapem projektu zatytułowanego "Poznaj swoją tożsamość. Dziedzictwo kulturowe - drogą do przeciwdziałania przestępczości".

            Zorganizowane pod okiem archeologów i historyków miały na celu zwrócenie uwagi młodzieży na tradycję, z której wyrosły oraz na dziedzictwo kulturowe i narodowe, które je obecnie otacza. W trakcie wyjazdowych warsztatów wszyscy uczestnicy zajęć z cyberprzestępczości poszerzali swoją wiedzę w zakresie głównych sfer, które kształtowały codzienne życie dawnych mieszkańców Warmii i Mazur od epoki kamienia do wczesnego średniowiecza.

            Uczniowie przenieśli się kolejno w trzy starożytne dziedziny - sztukę, dziedzinę i wytwórczość. Wszyscy mieli niepowtarzalną okazję spróbować swoich sił w wielu nietuzinkowych czynnościach takich jak: budowanie szałasu, polowanie na renifera, tworzenie biżuterii, pisanie gęsim piórem czy rozpalanie ogniska.

            Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom moc wrażeń, a gra terenowa była nie tylko zabawą ale także wspaniałą lekcją historii.

                                                                               mgr Anna Tusińska

          • ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI z RAKIEM PIERSI

          • 15 października przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi, a październik jest miesiącem Świadomości Raka Piersi. Uczniowie klasy opiekuńczo - medycznej wspólnie z p. Małgorzatą Jadczak i p. Iwoną Pszczołowską z Powiatowego Szpitala w Bartoszycach zachęcały uczennice naszej szkoły oraz mieszkańców Górowa Iławeckiego do samodzielnego badania piersi i wykonywania badań profilaktycznych.

          • Zajęcia w 9 Warmińskim Pułku Rozpoznawczym

          • Uczniowie klas mundurowych dzisiejszy dzień spędzili na zajęciach na terenie jednostki wojskowej 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim. Klasa pierwsza doskonaliła musztrę zespołową a uczniowie klasy drugiej odbyli zajęcia na strzelnicy wojskowej.