• ŚRODKI PSYCHOAKTYWNE WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY

• 8 listopada 2023 r. w Bartoszyckim Domu Kultury odbyła się debata społeczna poświęcona problematyce zażywania środków psychoaktywnych przez dzieci i młodzież. W debacie udział wzięli uczniowie klas III LO.

Dziękujemy asp. Marcie Kabelis za zaproszenie :).

• POMAGAMY NASZYM MILUSIŃSKIM

• Po raz kolejny w naszej szkole odbyła się zbiórka karmy dla "Lidzbarskiego przytuliska dla zwierząt". Uczniowie zaangażowali się w pomoc  dostarczając niezbędne pożywienie dla psów.

W dniu 07.11.2023 r. karma została przewieziona przez wolontariuszy do schroniska.

Magdalena Wajda - uczennica klasy III A OPW

• WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

• Mamy zaszczyt ogłosić, że nasi uczniowie znaleźli się na zarówno na liście wygranych jak i wyróżnionych uczestników konkursu. Ale może od początku…  20 października 2023 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach  odbył się konkurs literacki. Jego celem było napisanie ( w ciągu maksymalnie 90 minut) opowiadania w języku angielskim na jeden spośród 2 lub 3 podanych tematów. Konkurencja była duża, a wedle relacji organizatorów wyłonienie najlepszej pracy okazało się wręcz niemożliwe. W związku z tym przyznano kilka nagród równorzędnych a wśród najlepszych uczestników jest ZOFIA MIERZWA z klasy 2b LO. To nie koniec dobrych wieści…. gdyż praca JAKUBA BATORA z 4a LO znalazła się na liście wyróżnionych. Oboje do konkursu zostali przygotowani przez p. Aleksandrę Maluchnik.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

mgr Anna Sławińska

• "SZKOŁA WRAŻLIWYCH SERC"

• Rozpoczęła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szkoła Wrażliwych Serc” , w której uczniowie naszej szkoły będą brali udział.

Celem przedsięwzięcia jest zbiórka pieniędzy na dożywianie głodujących dzieci  w najbiedniejszych zakątkach świata, a także kształtowanie wrażliwych serc wśród społeczności szkolnej.

Jakie zadania stoją przed uczestnikami akcji dowiecie się od p. Gabrieli Szymuś. Życzymy powodzenia :)

• PAMIĘCI TYCH, KTÓRZY ODESZLI

• Jesienny, pełen smutku i melancholii listopadowy czas sprzyja refleksji, przywołuje pamięć o tych, którzy przekroczyli magiczną linię życia i śmierci.

W piątkowy wieczór zatrzymaliśmy się na chwilę w codziennym pędzie, by podczas montażu poetycko - muzycznego w zadumie nad przemijaniem wspominać tych, którzy odeszli, tych, których nie ma już wśród nas, a którzy zostawili po sobie głębszy ślad w życiu naszej społeczności: nauczycieli i pracowników szkoły, szczególnie panią dyrektor Jadwigę Zysmanowicz w dziesiątą rocznicę śmierci.

Myślą przewodnią spotkania były słowa ks. Jana Twardowskiego: " Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych". Refleksyjne wiesze polskich poetów i nastrojowe piosenki sprzyjały wspomnieniom i wywołały wiele wzruszeń. Swoją grą i śpiewem wieczór wspomnień uświetnili: Małgorzata Nowak, Natalia Marczenko i Bartłomiej Ziajło, Maja Gorzycka i Agnieszka Gorzycka. Do nich kierujemy szczególne podziękowania.

mgr Joanna Łukaszewicz

• POROZMAWIAJMY O EMOCJACH

• "Emocje odczuwamy wszyscy od początku do końca swojego życia, właściwe nieustannie i bez przerwy. Emocje to „sygnały”, czemuś służą i z czegoś wynikają. Stanowią ważny sygnał, któremu watro się bliżej przyjrzeć."

"Do odczuwania np. zawiści czy wstydu potrzebne są jeszcze myśli, najczęściej natrętne. Pojawia się wówczas roztrząsanie niemiłej dla nas sytuacji wciąż od nowa, następuje swoista „karuzela”: widzimy oczami wyobraźni trudną lub krępującą dla nas sytuację, pojawiają się myśli a za nimi emocje, i tak ciągle i wciąż od początku."

"Jeśli uważnie będziemy się przyglądać swoim emocjom, spróbujemy je nazwać oraz zaobserwować jakie konkretne reakcje somatyczne wywołują w naszym organizmie, łatwiej będzie nad nimi zapanować.

Aby rozładować emocje przydadzą się konkretne, gotowe rozwiązania."

W tym tygodniu uczniowie na zajęciach z wychowawcą podjęli się próby rozmowy o emocjach - co nie jest łatwe :),  ich wyrażaniu i próby odpowiedzi, czy zawsze można nad emocjami zapanować.

• "ŚPIESZMY SIĘ KOCHAĆ LUDZI, TAK SZYBKO ODCHODZĄ ..."

• Jak prawdziwe są słowa poezji księdza Jana Twardowskiego.

W każdym z nas budzą wyjątkowe uczucia i zadumę, gdyż nie można przejść obojętnie wobec nieprzemijającej prawdy o tym jak szybko i niepostrzeżenie mija czas. Nasi dziadkowie, rodzice, przyjaciele, każdy z nas ma kogoś kto już nie wróci, kto żyje już tylko w naszym sercu, pamięci i we wspomnieniach.

W tych szczególnych dniach wraz z uczniami naszej szkoły wybraliśmy się na okoliczne cmentarze, aby zapalić symboliczne światło pamięci na starych, niemal zapomnianych już grobach, na grobach przodków naszej górowskiej społeczności.

Pamiętamy.